Kumpirci nasıl açılır?

Ülkemizde iki tip kumpirci açmak mümkün! Bunlardan birincisi restoran ortamı oluşturmak ve kitlelerin diledikleri gibi tüketim yapabilecekleri alanları sağlamaktan geçiyor. Tabii ki kumpir bayiliği almak istiyorsanız, bir restoran açmak sizler için şart koşulan durumlar arasında yer almaktadır. İstenilen konsept yaratıldıktan sonra misafirlerinize bir sunum ortamı hazırlamak ve keyifli bir şekilde tüketimlerini desteklemek bakımından önem arz eden durumlar arasında yer alıyor.

Bir diğer kumpirci çeşidi ise stant kurarak satış yapmaktan geçiyor. İstanbul / Ortaköy bölgesinde bilindiği gibi 30’dan fazla kumpirci, stant üzerinden satışlarını gerçekleştirmektedir. Bayilik veren kumpir markaları alanında hizmet almayan ve tercihlerini kendi markaları üzerinden sunan kumpirciler, kısa sürede yüksek gelir elde etmeyi başarmış ve aynı zamanda ise müşterilerine bir sunum ortamı gerçekleştirmeyi de ihmal etmemiştir.

Bayiliği nasıl alabilirim?

Gıda bayiliği alabilmek için öncelikle markalar üzerinde araştırmalar yapmalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı unsurları maddeler halinde sayacak olursak;

Mutlaka satın alacağınız markanın kaç şubesi olduğuna göz atın.
Yakın muhitte şubesi olup, olmadığını araştırın.
Yıllık sizlerden talep edilen ödenekleri karşılaştırın.
Markanın popülerliğini araştırın.
İşletmenizi mutlaka “işlek bir cadde” üzerine açmanızı öneriyoruz.

Bu sayede sorunsuz olarak bayilik veren kumpir markaları ile çalışmak mümkündür. Alanında birçok kişi tarafından önemsenen ve tercih edilen bu markalar, doğrudan bir restoran algısı oluşturmanıza yardımcı olabileceği gibi, sizlerin marka değerini de kısa sürede daha ileri pozisyonlara çekmeyi başaracaktır. Sizleri bu olanaklar dahilinde desteklemek ve bir kumpir bayiliği açma hususunda merak edilen tüm soruları cevaba kavuşturmak açısından yardımcı oluyoruz. Böylelikle kendi restoranınızı açabilecek ve işletmeleriniz ile beraber satışlarınızı gerçekleştirme şanslarına ulaşacaksınız.

Leave a Reply