Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Gübre tercihi yaparken birçok çiftçi verimli olan gübreleri tercih etmektedir. Verimli olan gübreler kişinin üretim yapabilmesini kolaylaştırır ve daha fazla ürün üretmesine yardımcı olur. Solucan gübresi ise bu gübrelerin arasında yer almaktadır. Üretim tesisini kurabilmek birçok kişiye masraflı olarak görünse de, çok masrafı bulunmamaktadır. Solucanları besleyebilmek için sadece büyük bir oda genişliğinde bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda solucanların beslenmesi gübre üretimini kolaylaştıracaktır.

Yatırım yapan kişilerin bu yönde bir tercih yapması tavsiye edilmektedir. Çadır, bodrum katı, bahçe ve buna benzer uygun alanlarda üretim tesisi kurulabilmektedir. Eğer kişi fazla gübre üretimi yapmak istiyorsa daha büyük bir alana ihtiyaç duyacaktır. Büyük alanlarda üretimin daha kolay ve fazla yapılması kişinin hem maliyetini, hem de kazancını arttıracaktır. Alanın kurulmasından sonra her gün düzeyli bir şekilde kontrol edecek birine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işi teknik manada bilen bir elemanın tercih edilmesi üretim kalitesini de etkileyecektir. Üretim kalitesinin yüksek olması, gübrenin tercih edilme oranını da yüksek oranda etkileyecek ve kişinin daha verimli bir şekilde üretim yapılması mümkün bir hale gelecektir.

Gübre üretiminin yapılabilmesi için bir yerin kiralanması gerekmektedir. Çadır, bina katı, alan veya bir bölgenin kiralanması olağan kiralama yerleri arasında yer almaktadır. Bir çadırın kurulması ortalama 1.500 ile 3000 arasında değişim göstermektedir. Çadırın alanının geniş olması fiyatı da etkileyecek ve arttıracaktır. Daha fazla alana ihtiyaç duyan kişilerin 30.000 ile 50.000 arasında kiralamaya masraf ayırması gerekmektedir. Bu alanların toplam boyutu ise 500 veya 600 metrekare olarak bilinmektedir. Bu tarz bir yerin kiralanması, kişinin maliyetini arttıracak ve daha fazla gübre üretimi yapmasına sebebiyet verecektir.

Solucan Gübresi Üretim Tesisinin Masrafları ve Sağladığı Kazançlar

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretimi

100 metrekarelik bir alanda çalışma yapmak isteyen kişinin her ay bu alanı kontrol etmesi gerekir. 100 metrekarelik bir alanda çalışma yapacak olan kişinin, 1 yıl içerisinde 800 bin veya 900 bin solucanı olacaktır. Solucanların zaman geçtikçe artış göstermesi sebebiyle kişinin daha büyük bir alana ihtiyaç duyacağından dolayı yer değişimi yapması veya alanı tekrardan inşa etmesi gerekmektedir. Küçük bir girişim yapacak kişinin solucan alımı, kurulacak olan yataklar, mama ve kullanılacak olan aletlerin masrafı ortalama 12 bin ile 15 bin Türk lirası olarak değişim göstermektedir. Bu masrafların karşılığında kişi başarılı olursa sağlayacağı kazançlar masraflarının 2 veya 3 katı olarak geri gelecek ve kişinin bu işi tekrardan sürdürmesine sebebiyet verecektir.

Leave a Reply