Solucan Gübresi İmalatı

Solucan Gübresi Yapımı

Solucan gübresi üretimi hızla artan bir potansiyele ulaşmaktadır. Bilim adamları, bitki köklerinde solucan gübrelerinin faydasını keşfetmesiyle birlikte solucan gübresi yapımı artırılmıştır. Diğer gübrelere nazaran çok yüksek bir potansiyele sahiptir.

 Solucan Gübresi Nasıl Yapılır?

Gübre için en ideal solucanlar kırmızı kaliforniya solucanıdır. On bin solucan için bir tonluk bir su tankı yeterlidir. Bu tankın üst kısmı kestirilmelidir. Bu tanka bırakılan solucanlar için 540 kg solucan maması kullanılacaktır. Büyük baş hayvan gübresinden de solucan gübresi yapılabilir. Tankın içinde kimyasal kalıntı kalmamalıdır ve çok temiz olmalıdır. Tank yere temas etmemelidir. Temas etmeyecek şekilde alt kısma odun veya taş konulmalıdır.

 Solucan Gübresi Mama Takviyesi

Tankı hazırladıktan sonra, alt kısma çakılları seriyoruz. Solucan gübresi yapımı için, tankın yükseltilmesi ve en alta çakıl yerleştirilmesi, mamadaki nemi aşağı çekecektir. Çakılın üzerine çuval veya bez yerleştirilir. Daha sonra solucan maması yerleştirilir. Solucanlar ise en üst kısımda yer alacak şekilde özenle yerleştirilir. Solucanların üzerine 3-4 cm mama ilave etmeyi unutmayın. Kaliforniya solucanı için sunni yaşam ünitesi hazır artık. Mama ile beslenen kaliforniya solucanları, bir yandan gübre vermeye başlayacaktır. Kaliforniya solucanları, diğer solucanlara nazaran daha hareketlidir ve buna bağlı olarak daha fazla gübre meydana getirir. Yukarıdaki işlemde unutulmaması gereken en önemli şey, mamanın üzerine baskı uygulanmamasıdır.

Mama serme işleminde doğal bir şekilde sakince serme işlemi yapın. 1 metreye sekiz bin solucan yaşam ünitesi oluşturulabilir. Hayvan gübresine uygun metaryeller, hayvan gübresi, çimen, ot, ağaç yaprakları, yonca, mısır yaprakları ve sapı, koçan yaprak, öğütülmüş koçan, arpa, yulaf samanı, talaş, kağıt, karton parçaları, ay çiçeği, fındık, fıstık ve ceviz kabuğu, çay posası, pamuk fabrikası bitkisel atıklar, ayçiçeği fabrikası bitkisel atıklar, yumurta kabuğu, pancar yaprakları ve benzeri bir çok malzemeden mama yapılmaktadır. Görüldüğü gibi solucanların mamaları çok pahalı malzemelerden yapılmamaktadır. Bu nedenle solucan gübre üreticiliği en karlı sektörlerden biridir. On bin kaliforniya solucanı ile başlayanlar bir sene gibi kısa sürede bu sayıyı yüz katına çıkarabilmektedir. Büyük ve küçükbaş hayvan gübresine nazaran üretimi zahmetsiz ve masrafsızdır. Yukarıda su tankı ile örnek verdik. Ancak başka alternatifler de vardır.

Solucan gübre üretimine özel olarak hazırlanmış özel malzemeler de vardır. Ahşap veya alüminyum kasa türü eşyalar da solucan gübre üretimi için kullanılabilir. Solucan gübresinde oldukça başarılı olan kaliforniya solucanları, ülkemizde satılmaktadır. Bu solucanlarla işe başlarsanız, kısa zamanda büyüme trendini yakalayabilirsiniz.

 

Leave a Reply